تهران، سعادت آباد میدان کاج، کوچه نهم شرقی، پلاک 24 طبقه 3، واحد 17
داشتن پوستی صاف و شفاف با میکرونیدلینگ
دکتر اقبال اختیاری / داشتن پوستی صاف و شفاف با میکرونیدلینگ
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اغلب پزشکان پوست و بیماران آنها به دنبال یک روش موثر و کم تهاجمی با حداقل میزان عوارض جانبی با نتایج طولانی مدت و ماندگار هستند. اکثر روش های کم تهاجمی با هدف حفظ اپیدرم انجام می شود. تکنیک های کم تهاجمی فعلی شامل لیزرهای پوستی لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن، پرکننده های تزریقی، مزوتراپی و میکرونیدلینگ می باشد. در این نوشتار قصد داریم تا مطالبی را درباره میکرونیدلینگ بیان کنیم.

 

 

میکرونیدلینگ یا کلاژن درمانی، یک روش جوانسازی پوست با حداقل میزان تهاجم است. این دستگاه دارای سوزن های بسیار ظریف می باشد. از این سوزن ها برای سوراخ کردن پوست در اعماق مختلف برای ایجاد آسیب های پوستی کنترل شده استفاده می شود. این سوزن ها به طور آسیب زا منافذی را در درم ایجاد می کند، که باعث آزاد شدن فاکتورهای رشد و سیتوکین ها می شود. فاکتورهای رشد و سیتوکین ها به نوبه خود باعث تحریک کلاژن، الاستین و نئوواسکولاریزاسیون می شوند.

انواع مختلف میکرونیدلینگ با اندازه سوزن های مختلف از 0.1 تا 2.5 میلی متر وجود دارد. نتایج حاصل از میکرونیدلینگ بر اساس دستگاه، عمق نفوذ سوزن، فرکانس نفوذ سوزن و تعداد عبور متفاوت است.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ (که به آن درمان القایی کلاژن (CIT) نیز می گویند) یک درمان بسیار موثر در جوانسازی صورت است. میکرونیدلینگ شامل این روش دردناک نیست زیرا سوزن ها بسیار کوتاه هستند و فقط باعث ایجاد خراش خفیف می شوند زیرا به طور سطحی اپیدرم پوست را سوراخ می کنند.

این “آسیب های میکرو” کنترل شده با کاتالیز پاسخ طبیعی بهبودی پوست و بازسازی پوست با تشویق تولید کلاژن و الاستین جدید(صاف کننده بافت و کاهش خطوط و چروک ها) دوباره جوان می شوند. از میکرونیدلینگ همچنین ممکن است برای ایجاد “میکرو کانال” برای جذب عمیق محصولات مراقبت از پوست موضعی، مانند سرم پوست ویتامین C یا درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) استفاده شود.

فواید میکرونیدلینگ

 • کاهش چین و چروک های ریز پوستی
 • جلوگیری از پیری پوست
 • بستن منافذ باز پوستی
 • جذب بهتر محصولات پوستی مورد استفاده برای صورت
 • از بین بردن اسکارهای پوست
 • درمان آفتاب سوختگی پوست
 • بهبود ترک ها یا استرچ مارک های ناشی از حاملگی یا چاقی

چه کسانی نمی توانند از روش میکرونیدلینگ بهره ببرند؟

میکرونیدلینگ سنتز کلاژن را آغاز می کند. میکرونیدلینگ حداقل عارضه جانبی را به همراه دارد و به جز بیمارانی که سابقه ملاسما دارند، می تواند در بیماران با انواع پوست  با خیال راحت مورد استفاده قرار گیرد.

از میکرونیدلینگ در بیمارانی که سابقه اسکار کلوئید یا هیپرتروفیک، درماتوزهای پوستی، سابقه ویروس هرپس سیمپلکس در ناحیه اطراف دهان یا هر ناحیه درگیر دیگر به آنها، باید خودداری شود. موارد منع مصرف مطلق میکرونیدلینگ شامل اسکلرودرمی، بیماری عروقی کلاژن، اختلالات لخته شدن، عفونت فعال و سرکوب سیستم ایمنی است.

نتیجه میکرونیدلینگ بر پوست

همزمان با بهبود خطوط ریز، بافت پوست و آبرسانی بیشتر پوست و همچنین سفت شدن پس از یک ماه نتیجه کاملا مشخص خواهد شد. با انجام این روش فاکتورهای رشد اضافی و سیتوکین های حاصل از PRP منجر به بازسازی سریع تر کلاژن می شود. اگرچه با یک جلسه درمانی نتایج تا حدود زیادی مثبت خواهد بود، اما به منظور دریافت یک نتیجه بهتر و طولانی مدت4 تا 6 جلسه درمانی را به فاصله 1 ماه به زیباجویان عزیز توصیه می شود.

پس از درمان میکرونیدلینگ

بعد از پایان درمان، کمی احساس آفتاب سوختگی خواهید کرد که طی چند ساعت آینده فروکش می کند. به طور معمول 24 تا 48 ساعت پس از درمان قرمزی و تورم خفیف مشاهده خواهید کرد و به دنبال آن لایه برداری جزئی ایجاد می شود. بعد از 24 ساعت می توانید دوباره از مواد آرایشی استفاده کنید. معمولاً پس از چند روز می توانید به کار و فعالیت های روزمره خود بازگردید.

مراقبت بعد از میکرونیدلینگ صورت

 • شدت قرمزی به نوع درمان و تحمل فردی پوست شما بستگی دارد. ممکن است پوست احساس خشکی، تورم و حساسیت به لمس داشته باشد. ناحیه تحت درمان به طور موقت تیره به نظر می رسد و پوست تیره در طی 1 هفته پوسته پوسته شود. از لایه برداری پوست در این مدت خودداری کنید و اجازه دهید پوست به طور طبیعی پوسته پوسته شود.
 • ناحیه تحت درمان را به آرامی و دو بار در روز با یک پاک کننده ملایم و آب تمیز کنید. در 3 روز اول هر زمان که لازم است یک مرطوب کننده پوستی استفاده کنید.
 • پس از درمان باید 4 هفته از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود. به صورت روزانه از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید که حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم باشد. هنگام قرار گیری در معرض نور آفتاب از کلاه استفاده کنید.
 • حداقل به مدت 1 هفته از داروهای لایه بردار، مواد شیمیایی یا محصولات آرایشی در مناطق تحت درمان استفاده نکنید.
 • در صورت وجود هرگونه تحریک پوستی، از ورزش هایی که باعث تعریق، سونا یا بخار آب می شوند خودداری کنید.
 • در صورت داشتن هر گونه ناراحتی یا درد، می توانید قرص های مسکن ساده مصرف کنید.
 • در صورت تمایل از کیسه های یخ استفاده شود تا تورم به حداقل برسد.
 • به پشت بخوابید و سر خود را کمی بالا بگیرید تا تورم کاهش یابد.
 • توصیه می شود که 24 ساعت بعد از عمل نباید هیچگونه آرایشی انجام دهید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا استفاده از جمله محصولات خود برنزه کننده ، حداقل 24 ساعت قبل و ترجیحاً 1 هفته بعد از درمان خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است منجر به ایجاد لکه های سفید یا لکه های تیره بر روی پوست شود که ممکن است برای چند ماه از بین نرود یا حتی ممکن است این لکه ها تا ابد از بین نروند. درمان میکرو نیدلینگ روی پوست آفتاب سوخته انجام نمی شود.
 • هر داروی حساسیت به نور دیگر را برای مدت زمان حداقل 6 ماه قبل از دریافت درمان قطع کنید و نباید در طول دوره درمان خود استفاده کنید.
 • حداقل به مدت 2 هفته از لایه برداری شیمیایی در ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • استفاده از رتینوئیدهای موضعی را به مدت 1 هفته قبل و بعد از درمان قطع کنید.
 • از انجام اپیلاسیون و یا استفاده از مواد شیمیایی از بین برنده موهای زائد باید به مدت 2 هفته قبل و بعد از درمان خودداری شود. اصلاح بلافاصله قبل از درمان و 48-72 ساعت پس از درمان تا زمانی که هیچ تحریک پوستی وجود نداشته باشد، مجاز است.
 • برای انجام میکرونیدلینگ نباید باردار یا شیرده باشید.
 • در صورت داشتن خالکوبی در مجاورت ناحیه تحت درمان به پزشک پوست خود اطلاع دهید.
 • اگر سابقه تبخال دارید، ما ممکن است درمان ضد ویروسی پیشگیری کننده توصیه می شود.

 

 میکرونیدلینگ صورت یک روش نوین و موثر در درمان خطوط ریز پوست، انواع اسکارهای ناشی از جوش و ترک های پوستی می باشد.

آیا درمان با میکرونیدلینگ نیاز به تجدید دارد؟

گاهی اوقات ممکن است درمان قبلی شما با میکرونیدلینگ از یک پزشک غیر ماهر رضایت بخش نباشد. یا نتایج به اندازه کافی قابل توجه نبوده تا بتواند سطح بهبودی جوانسازی پوست را که بدنبال آن بودید، ایجاد کند، یا ممکن است لازم باشد که برای تسریع روند جوانسازی پوست، یک درمان موضعی مکمل نیز ارائه شود.

 

 

 

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  ۰ دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1 × یک =

  Call Now Buttonتماس با دکتر اختیاری